ANASAYFA arrow Kuzey denizi - İstanbul Dolmabahçe 2800 kilometre
Kuzey denizi - İstanbul Dolmabahçe 2800 kilometre
Sultanlar Yolu websitesi PDF Yazdır

Sultanlar Yolu websitesi yenilendi. Yeni içerik ve bilgilerin yer aldığı websitesi Sultanlar Yolu tanıtımında önemli bir yer alacaktır. www.sultanlaryolu.com 

Responsif olarak hazırlanan yeni site ceptelefonlar ve tabletler ilede uyumlu olarak çalışma özelliğine sahip.  

Türkçe olarak hazırlanan websitelerimiz için gönüllü webmasterlar arıyoruz. 

Yerdımcı olmak isteyen arkadaşlar websitesinde bulunan email ve telefon numaraları üzerinden bana ulaşabilirler. 

Bu yazıya ilk yorumu yazın | Bu yazıyı web sayfanızda alıntılayın | Görüntüleme sayısı: 9391

 
Sultanlar Yolu – Sırbistan PDF Yazdır

Sultanlar Yolu – Sırbistan

Sultanlar yolunu yeniden keşfetmek.

Öyle yollar vardır ki size eskiyi hatırlatır. Yine öyle yollar vardır ki sizi alır tarihe götürür. Sultanlar yolu da sizi hatırlamadığınız eski tarihinize götürür. Bizler Cumhuriyet çocukları bunları pek bilmiyoruz.

Belki bilmek de istemiyoruz. Bilmek sorumluluğu da beraberinde getiriyor.Bilmediğimiz için de sorumluluğumuz olmuyor ve hatırlamıyoruz.Hatırlamadığımız için de sorumluluğumuzun olmadığını varsayıyoruz. Ama tabii ki tarih ve tarihi sorumluluğumuz eksiksiz olarak devam ediyor.

Tarih derslerinde anlatmışlardır Estergon kalesini, Mohaç meydan muharebesini, Belgrad seferini ve tabii ki muhteşem Viyana seferlerini.

Ama Estergon nerededir bilmeyiz.

Mohaç meydan muharebesinde kaç asker savaşmıştır ve en önemlisi savaş ne kadar

sürmüştür ve Ne kadar asker şehit olmuştur?

Purbach’da yeniçeriler nasıl şarap içip sızmışlar ve geriye kalan yeniçeri nasıl esir alınmış ve nelere maruz kalmış?

Bu yazıya ilk yorumu yazın | Bu yazıyı web sayfanızda alıntılayın | Görüntüleme sayısı: 15150

Devamını oku...
 
Sultanlar Yolu Hırvatistan PDF Yazdır

Sultanlar Yolu – Hırvatistan

Sultanlar yolu’nun Hırvatistan ayağı 3 eski Osmanlı sancağından geçiyor. Peç, Pojega ve İlok sancakları. Her üç sancakta eski Osmanlı ve daha sonra Macar imparatorluğu topraklarında olan yerler ve buralarda Türkleri anımsatan çok şey var. Tabiiki Macarlar ve osmanlıdan önce gelen Avar Türklerinide unutmamak gerekir. Avar Türkleri 6. Yüzyıldan itibaren bu bölgeye yerleşip Türk medeniyetini buraya yerleştirmişler. Slavonya bölgesi aynı zamanda bir Türk tarihi yatağıda denilebilir. Peç sancağına bağlı olan ve şimdiki Macaristan sınırları içinde olan Mohaç kentinde yürüyüşümüz başlıyor. Evliya Çelebi seyahatnamesinde detaylı olarak anlatılan Mohaç kasabasında günümüzde osmanlıdan kalan bir eser bulunmamaktadır.

Sultanlar yolu 2008 yılında Sedat Çakır tarafından yeniden keşfedilerek hem tarihe hemde turizme kazandırılmıştır. 8 ülkeden geçen Sultanlar Yolu için Hollandada kurulan vakıf Türklerdende diğer Hollandalılardan olduğu gibi ilgide beklemektedir.

Mohaçtan Tuna boyunu takip ederek tarihi  1526 Mohaç meydan muharebesinin olduğu yere varıyoruz. Muharebe alanı Mohaç şehrinin 8 kilometre dışında ve Satorhely köyü yakınlarında. Açık hava müzesi olarak tasarımlanan muharebe alanında hem dünyada olan en kısa meydan muharebelerinin birinin tarihi anlatıldığı gibi Macar tarihide anlatılmaktadır. Mohaç meydan muharebesi yanlız 2,5 saat sürüp kırkbin askerin ölümü ile sonuçlanmıştır. Kanuni Sultan Süleyman savaşı kazanmasına rağmen Macar kralı 2. Lajos’u kahraman olarak kabul etmiştir.

 

 

 

 

Bu yazıya ilk yorumu yazın | Bu yazıyı web sayfanızda alıntılayın | Görüntüleme sayısı: 13599

Devamını oku...
 
15-22 Aralık 2011 Slovakya Yürüyüşü PDF Yazdır

Sultanlar yolu güzergahının Slovakya ayağının güzergah çalışmaları ve yol işaretlemeleri için 5 kişilik bir grub Bratislava, Marianka, Trencin güzergahını yürüyecektir. Bu yürüyüş esnasında Slovakya'daki Türk izleri araştırılarak yeni bir yürüyüş güzergahı oluşturulacaktır.

Yürüyüşümüz ortalama günlük olarak 22 kilometre olacaktır. Toplam olarak 120-140 kilometre civarında bir parkuru işaretlemek istiyoruz.

Ekip Alman, Hollandalı ve Türk yürüyüşcülerden oluşacaktır.

 Grubumuza Slovakya'da katılmak isteyen arkadaşlar bize Bu e-Posta adresi istenmeyen postalardan korunmaktadır, görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.   email adresinden ulaşabilirler. Ayrıca Sultanlar Yolu ile ilgili ayrıntılı bilgi almak isteyenler www.sultanstrail.com websitesinden daha fazla bilgiye ulaşabilirler. www.sultanstrail-expedition.com

Bu yazıya ilk yorumu yazın | Bu yazıyı web sayfanızda alıntılayın | Görüntüleme sayısı: 13104

 
Sultanlar Yolu - Avusturya yol íşaretlemeleri PDF Yazdır
Sultanlar Yolu’nun Viyana’da başlayan güzergahı Simmering’den itibaren işaretlendi. Nisan ayında ilk işaretleme çalışmaları Şaban Çakır, Petra Turnovsky, Marjan Kerssens ile başladı ve Eylül ayında Guus Post ve ekibi tarafından sonuçlandırıldı. Guus Post ve ekibi Trautmansdorf an der Leitha kasabasında Trautmansdorf kilisesi misafirhanesinde ağırlandılar. Kilise görevlisi ve Trautmansdorf’da bir cafe-restoran işleten Karin Strohmaier ve kasabada ikamet eden Martina Maurer Sultanlar Yolu yürüyüşcülerini misafir etmekten büyük bir mutluluk duyduklarını ifade ettiler. Sultanlar Yolu vakfı ve yürüyüşcüleride misafirperverlikleri için teşekkürlerini sundular. Trautmansdorf kasabasında Sultanlar Yolu tabelasınıda bulabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu yazın | Bu yazıyı web sayfanızda alıntılayın | Görüntüleme sayısı: 13500

Devamını oku...
 
<< Başlangıç < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Son >>

Sonuçlar 1 - 9 / 117

FOTOĞRAF GALERİSİ

ZİYARETÇİ İSTATİĞİ

Bugün180
Dün879
Bu Hafta1849
Bu Ay9090
Toplam786513

Şifrenizi mi kaybettiniz?
Hesabınız yok mu? Kayıt Ol

BAĞIŞ PANELİ

Miktar Giriniz:

QFAST

YAZI ABONELİĞİ

FAVORİLERİME EKLE

Ekle: Mr. Wong Ekle: Webnews Ekle: Icio Ekle: Oneview Ekle:  FAV!T Social Bookmarking Ekle: Favoriten.de Ekle: Seekxl Ekle: Social Bookmark Portal Ekle: Bookmarks.cc Ekle: Newsider Ekle: Linksilo Ekle: Readster Ekle: Yigg Ekle: Linkarena Ekle: Digg Ekle: Del.icoi.us Ekle: Reddit Ekle: Simpy Ekle: StumbleUpon Ekle: Slashdot Ekle: Netscape Ekle: Furl Ekle: Yahoo Ekle: Blogmarks Ekle: Diigo Ekle: Technorati Ekle: Newsvine Ekle: Blinkbits Ekle: Ma.Gnolia Ekle: Smarking Ekle: Netvouz Ekle: Folkd Ekle: Spurl Ekle: Google Ekle: Blinklist