ANASAYFA arrow Hollanda Gezileri arrow Haarlem - Amsterdam Başkentten başkente yürüyüş
Haarlem - Amsterdam Başkentten başkente yürüyüş PDF Yazdır

6 Aralık 2008

Bugün saat 12.50 de Amsterdam'a yürümeye başlıyorum.Haarlem Schalkwijk'da başlayan yürüyüşüm Amsterdam Merkez Tren istasyonunda sonuçlanacak.Toplam yürüyüş mesafesi 20 kilometre. Schalkwijk Nazar restaurant'ta yemek yedikten sonra yürüyüşe başlayabilirsiniz. Ama siz yinede lezzetli yemeklerden ve pidelerden fazla yemeyin bugün epey bir yürüyeceğiz. Bu yolda belki buralarda uzun yıllarda oturuyor olsanız da görmediğiniz veya varlığını bilmediğiniz doğa harikalarını göreceksiniz.Schalkwijk alışveriş merkezinden Amerikalaan'a çıkıyoruz. Ana yola paralel olarak yürüyoruz. Burası Haarlem'in Türk nüfusunun yoğun olduğu yerlerden biri olduğundan tanıdık simalara denk gelebilirsiniz.

Amerikalaan üzerinde 1,1 kilometre yürüdükten sonra kavşaktan karşıya Prins Bernhardlaan'a geçiyoruz.Biraz ileriden sağa Leonard Springelaan'a dönüyoruz.

 

Bu yazı ile ilgili fotoğrafları burada görebilirsiniz.

Prins Bernhardlaan üzerinde Reinalda Parkı var. Normalde park içindede yürüyebilirsiniz ama bugünkü yürüyüş parkurumuzda Reinaldapark yok. 500 metre ileride Haarlem'de yeni yapılan HDV Selimiye Camiini sağ kolunuzda göreceksiniz. http://www.selimiye.nl   Hollanda İslami mimarisi içinde yer almaya hak kazanan bu eser hem dış görünümü itibarıyla hemde iç mimarisiyle görmeye değer. Yaradanınızla konuşmak isterseniz. İbadet için ve ruhi huzurunuz içinde biraz burada duraklayın. Cami içinde çay ve kahve içebilirsiniz. Cami cemaatide yolcuları ve misafirleri sever. Misafir olmanın tadını çıkarın. İnsanların misafir etme hakkınıda kullandırmış olacağınızdan ayrıca sevabada girersiniz.

Selimiye Camii'ndeki huzurlu anın sonunda yenilenmiş enerjinizle tam gaz Amsterdam istikametine devam edeceksiniz. 50 metre ileride sağ sokağa sapın. Sokağın girişinde Reinalda yazısını göreceksiniz. Yaşlılar ve huzur evinin levhası. Burası Leonard Springerlaan. 50 metre sonra sola ikinci sokağa, Vincent van Goghlaan, döneceksiniz. 150 metre sonra yolun sonunda sağa De Bazellaan'a gireceksiniz. Bu sokağın sola döndüğü yerde küçük bir köprüden geçeceksiniz. Köprüden sonra Pal materweg'den sola dönüp yolun sonunda patikadan sağa girip soldaki apartmanın altından ana yola çıkacaksınız. karşınızda Ikea'nın binası görükecek. NS Haarlem-Spaarnwoude istasyonu üst geçitinden karşıya geçin.

 Üst geçitte Haarlem istikametine baktığınızda Haarlem şehri siluetini göreceksiniz.  Haarlem Kuzey Hollanda vilayetinin başkenti ve Kuzey Hollanda İl genel meclisinin bulunduğu şehir.

 Buradan itibaren tren yoluna paralel olarak yürüyeceğiz. Tren yolu Amsterdam Sloterdijk'a kadar sağımızda kalacak.İstasyonun hemen yanından bisiklet ve yürüyüş yoluna iniyoruz. Anında görüş alanın ve düşünce istikametin değişiyor. Bu kadar az mesafede ve kısa zamanda doğayla içiçe olabilmek muhteşem bir duygu. solda Spaarnewoude doğal hayatı koruma alanı başlıyor. Sağ tarafınızda kalan tren yolu ve raylardan hemen hemen her 10 dakikada büyük bir hızla geçen trenler pek rahatsız etmiyor ama üstünüzden geçen uçaklar alışıncaya kadar rahatsız ediyor. Sol tarafınızda doğa olduğunca güzelliği ve şirinliği ile size kur yapıyor. Ruhunuzu okşuyor. Yürürken yağmur yağarsa kızma diyor. Bak belki ıslanabilirsin ama karşılığında bende sana her rengi içinde bulabileceğin bir gökkuşağı veriyorum. 

  Doğanın güzelliği yalanının olmamasında. Biraz yağmur ve hemen arkasında göz kamaştıran bir gökkuşağı. Üstüne mis gibi toprak kokusuda cabası. Bende gökkuşağı ve toprak kokusu alarak ilk yerleşim birimi Haarlemmerliede'ye varıyorum.

Gölün kenarına yakın bir yerde uzun bir tahta köprüyü aşarak Haarlemmerliede'ye geliyorum. Köprünün sonunda olan sığınak ikinci dünya savaşında Almanların yaptıkları sığınaklardan.

Yürürken özellikle yakın tarihle ilgili epey bilgi sahibi olabilirsiniz. Sığınakların hepsi açık değil ve bazıları burada olduğu gibi başka amaçlarla kullanılıyorlar.

Yol üzerinde çeşitli çiftlikler var. Atları ve diğer hayvanları görebilirsiniz. Ayrıca köpekleri ile dolaşan çok sayıda insan var. Sakın korkmayın köpeklerden size bir zarar gelmez. Köpek gördüğünüzde ani hareketlerden kaçının. Sakin durun ve köpeklerle konuşun. Konuşan insanlar köpek olsun insan olsun saldırgan niyetli olanları durdurabilirler.

De Ettingen çiftliği yol üzerinde olan biyolojik çiftliklerden biri. Haarlemde oturuyorsanız hergün bisikletle buralara gelebilirsiniz ve taze taze süt, yumurta gibi ihtiyaçlarınızı doğal olarak temin edebilirsiniz. Sevgili dostum Murat Yüksel bisikletle Zandvoort'a gitmediği dönemlerde buralarda turluyor. Eskiden istememe rağmen yürümeye vakit bulamıyordum ama Murat'ı kıskanırdım ne güzel dolaşıyor diye.

Bu yol aynı zamanda uzun menzilli bisiklet yolu LF20-A. Bu bisiklet yolunu takip ederseniz sizi 250 kilometre mesafede olan Groningen şehrine götürüyor.Yani canınız istersen ve keyfiniz yerindeyse sabah erken yola çıkıp 2. günün sonunda Groningen'de olabilirsiniz.

Bir gün bir delilik yapayım diyorsanız alın size güzel bir macera.

Bu tip uzun yürüyüşler ve bisiklet turları aynı zamanda yeni yıl için kendinize verdiğiniz sözleri tutabilmeniz içinde iyi bir fursat. Mesela sigarayı bırakma isteğiniz gibi. Sİgaranın sağlığa olan zararları bilinmesine rağmen vatandaşlarım halen daha hız azaltmadan devem ediyorlar. Hollanda'da sigarayı bırakma ile ilgili olarak çalışan Stivoro kurumu bu konuda size yardımcı olabilir. Stivoro'da görevli Remzi Karadayı kardeşimiz bitmez enerjisi ile Türk vatandaşlarını sigaradan uzaklaştırmaya çalışıyor. Sizde kendinize iyilik yaparak sigarayı bırakma kampanyalarına katılınız.

8 kilometre yürüdükten sonra Halfweg kasabasına geliyoruz. Halfweg eskiden şeker fakrikasının olduğu bir yerleşim birimi. Şimdilerde şeker fabrikası binalarında Hotel inşaa edilecek ve yan binalarla silolar işyeri oluyor.

Sevgili dostum Alper Utku İstanbuldan gelip seminerlerimizde konuşmacı olmuştu 2001 yılında. O zamanlar şeker fabrikasının yeni kapandığı yıllar. Fabrikanın önünden geçerken burada ne güzel Hotel olur demişti. Bende buraya hotelmi olur diye içimden geçirmiştim.  Demek ki oluyormuş.

Yürüyüşlerin güzel tarafı düşünmeye vakit ayırabilmen. Öyle üstünkörü günlük olarak değil derinlemesine ve özgür olarak. Özgür düşünce günlük hayatımızda çeşitli vesilelerle kısıtlanıyor. Bu devletlerden kaynaklanan bir kısıtlama değil. Bizim kendimize koyduğumuz sınırlar ve vize kabul etmeyen kurumlar. Kendini en üstte görme alışkanlığı olan ve nefsine ses geçiremeyen kurumlar bizim özgür irademizede zincirlerini vuruyorlar. Bizde kuzu kuzu bize zincir vurulmasını ve özgür irademizin işgal altına girmesini izliyoruz ve birşey yapmıyoruz.

 Halfweg'de biraz dikkat etmeniz gerek, tabelalar ve bisiklet yolu sizi yolun öbür tarafına götürmek isteyecek ama biz bu tarafta talacağız. Daha doğrusu 400 metre kadar tren yolunun sağında yürüyeceğiz ve sonra yeniden tren yolu solumuzda kalacak.

Tren yolu geçitinden karşıya geçiyoruz ve hemen sola dönüyoruz. Yine tren yoluna paralel olarak yürüyoruz.  1492 yılında Spieringmeer gölü su kanalları için yapılmış olan su geçidini göreceksiniz. Burada ve diğer yerlerde Hollandanın yüzyıllar süren su ile savaşını görebilirsiniz. Bu savaş diğer savaşlar gibi ateşkesle sonuçlanmadığından ve herzaman devam ettiğinden yeni teknikleri ve taktikleride inceleme imkanınız olur. Burada olan levhada Bu Sluis'ın tarihçesini okuyabiliyoruz.

Oude Haarlemmerweg üzerinden 100 metre kadar yürüdükten sonra Teding van Berkhoutweg üzerinde yürümeye başlıyoruz. Tren yolu köprüsünün altından geçerek yeniden tren yolunu sağımıza alıyoruz.

Yolun sonunda dikkatli davranın araç parkının arasından geçerek yeniden bisiklet yoluna çıkıyorsunuz.

Buradan itibaren Amsterdam Sloterdijk'a kadar Bretten denilen doğal hayatı koruma bölgesi başlıyor. Toplam 10 kilometre uzunluğunda olan bu bölge en geniş olduğu yerde 500 metreyi geçmiyor.

 1631 yılından itibaren Amsterdam şehrinin genişlemesi amacıyla kurulan bu bölge çeşitli nedenlerle şehrin rekreasyon bölgesi olarak kullanılmıştır. Amsterdam şehir sınırları içinde olan bu bölgede kendinizi şehirden çok uzakta hissedeceksiniz. Bu bölgenin yoğun trafikli otoyola 100 metre uzakta olduğunuzu aklınıza bile getirmeyeceksiniz. 

Sazların arasında usul usul yüzen ördekler sizi belki düşünüce dünyanızda köyünüze götürecek belkide çocukluğunuzda parkta annenizle ördeklere ekmek attığınız günler aklınıza gelecek.

Belkide ördek avladığınız kış günlerini hatırlayacaksınız. Sonbaharda sazlar altın sarısı renge bürünmüşler ve kış'ın gelmesini bekliyorlar. Kış'ın karlar altındada harika olması gereken bu yerde ben serin bir akşamüstünün keyfini çıkarıyorum. Geriye dönüp baktığımda güneş usulca hoşçakal der gibiydi. 

Bretten bölgesinin ara durağı bir endüstri bölgesi. Amsterdam liman bölgesi içinde kalan bu bölgede epey bir Türk işyeride var. Tanıdıklarınız varsa gidin bir yorgunluk çayı için. Yoksa bisiklet yolu üzerinde biraz yürüdükten sonra sağa döneceksiniz ve yine doğal yürüyüş parkurunun tadını tadacaksınız. Burada yine neden bu yürüyüşe çıktığınızı anlayacaksınız. Yürürken kendi kendinize kısa dualarda edebilirsiniz. Hayatın size verdikleri için şükür edebilirsiniz. Meditasyon hem ruhunuzu dinlendirir hemde tansiyonunuzu düşürür.

Buradan itibaren  Ruigoord Route isimli bisiklet yolunu takip ediyoruz. Toplam 18 kilometre olan bu bisiklet yolunun ancak Sloterdijk tren istasyonuna kadar olan bölümünü bugün yürüyeceğiz. Bu bölümde daha fazla ağaçlar var ve gün batarken çok güzel bir şekilde gün kızılına bürünüyorlar.

Yolun sonunda sola dönüp yeniden organize sanayi bölgesine çıkıyoruz. Amsterdam Sloterdijk tren istasyonunun sağından geçerek Amsterdam istikametine yürümeye devam ediyoruz. İsterseniz burada istasyon içinde çay, kahve molası verebilirsiniz. Kışın yürüyecekseniz içiniz ısıtmanız için ideal bir yer. Baharda veya yazın yürüyecekseniz mola yeri olarak kullanabilirsiniz. Buradan vergi dairesi binasına kadar yürüyoruz ve vergi dairesi binasından sola dönüyoruz.Binanın sonundan sağa dönüp köprü altından eski Sloterdijk köyüne geliyoruz. Sloterdijk eskiden Amsterdamdan bağımsız bir yerleşim birimiyken tren istasyonuda köyün içindeydi.

Sloterdijk sağınızda ve tren yolu solunuzda kalacak şekilde bisiklet ve yaya yolu üzerinden yürümeye devam ediyoruz. Bisiklet yolu üzerinde hobi bahçeleri var ve akşam karanlığında arada sırada jogging yapan sporseverler dışında kimse görünmüyor.

Bisiklet yolunun sonunda sağa dönüp Westergasfabriek binalarının bulunduğu alana geliyoruz. Burada bulunan eski fabrika binaları ve depolar kültürel rekreasyon alanı ve kreatif işyerleri olarak yeniden yapılandığından çok zevkli ve neşeli yer. İçinde sinemalar, restoranlar ve toplantı salonları var. 

 Westergasfabriek alanından çıkarak Haarlemmerweg'e çıkıyoruz. Kanala ve Westerpark'a paralel olarak Haarlemmerplein'e kadar yürüyoruz. Haarlemmerplein meydanından Arc de Triumph benzeri anıt binayı göreceksiniz. Haarlemmerplein'dan Haarlemmerstraat'a gireceksiniz. Eskide küçük İstanbul sokağı olarakta anılan bu sokakta sayısız Türk işyeri vardı. Şimdilerde gittiğinizde bir tek Kızıltepe seyahat acentasından Ahmet beyi ve kızkardeşi ... hanımı görebilirsiniz. Susadıysanız içeri girip Türk misafirperverliğinin örneğini görün. Ama sakın tuttuğunuz takım Fenerbahçe değilse söylemeyin. Ahmet bey koyu bir Fenerli. 

Haarlemmerweg hemen herşeyi bulabileceğiniz ve en az eskisi kadar neşeli bir sokak. Sokağın sonunda Singel'e çıkıyoruz. Buradan baktığınızda sol kolunuzda Amsterdam Merkez tren istasyonunu göreceksiniz. Köprünü hemen üstünde sağda olan çiçekciden kendinize bir gül alın. Bu kadar yürüdüyseniz gülüde hakettiniz.

Wikipedia bilgileri:

 

Station Amsterdam Centraal

Uit Wikipedia, de vrije encyclopedie

(Doorverwezen vanaf Amsterdam Centraal Station)
Ga naar: navigatie, zoeken
Amsterdam Centraal
Station Amsterdam Centraal
 
AfkortingAsd
Opening15 oktober 1889
Perronsporen11
Lijn(en)Oude Lijn,
Staatslijn K,
Oosterspoorweg,
Rhijnspoorweg,
Westtak Ringspoorbaan,
HSL-Zuid / HSL 4
Vervoerder(s)NS
Reizigers p/d250.000 reizigers in 2008
Portaal Openbaar vervoer
Station Amsterdam Centraal
Station Amsterdam Centraal
Het Koningspaviljoen.
Centraal Station en Noord-Zuid-Hollands Koffiehuis
De Perronoverkappingen
De Oostertoegang eind 19e eeuw.
Uitzicht op het Centraal Station vanaf het Oosterdokseiland; op de voorgrond een Sprinter; aug. 2007.

Station Amsterdam Centraal is het Centraal Station van de Nederlandse hoofdstad Amsterdam. Het is gebouwd tussen 1881 en 1889 door architect P.J.H. Cuypers en ingenieur/architect A.L. van Gendt. Cuypers ontwierp ook het in 1885 geopende Amsterdamse Rijksmuseum, dat sterk lijkt op het Centraal Station. Van Gendt bouwde alle stations aan de spoorlijn Den Helder - Amsterdam en in Amsterdam onder meer het Concertgebouw (1883-1888), de Hollandsche Manege en het Burgerziekenhuis (1889-1891).

Het station is het eerste station in Nederland dat door een bekende architect werd ontworpen, daarvoor waren het vaak ingenieurs en minder befaamde architecten, maar de omgeving en aanzien van het te bouwen pand vroegen om een architect. Door de aanleg van de sporen en het station op drie kunstmatige eilanden in een deel van het IJ, werd het havenfront afgesloten van open water, maar zo werd wel voorkomen dat de oude stad doorsneden werd met spoorlijnen.

Het station telt zes perrons welke via drie dwarsgangen bereikbaar zijn. Deze gangen bevinden zich onder de elf reizigerssporen. Er zijn in totaal 15 sporen. Dagelijks kent Amsterdam Centraal ongeveer 250.000 in- en uitstappers [1] en gaat in de toekomst nog groeien tot zo’n 300.000 in- en uitstappers per dag, waardoor het een van de drukste stations van Nederland is.

Inhoud

[verbergen]
//

[bewerk] Geschiedenis

Het Centraal Station verving het in 1878 gesloten Station Amsterdam Willemspoort en het van 1878 tot 1889 gebruikte tijdelijke station Westerdok. Het is gebouwd op drie aangeplempte eilanden in het IJ. Hiervoor werd zand gebruikt uit de duinen bij Velsen, dat vrijkwam bij het graven van het Noordzeekanaal. Net als veel andere gebouwen in Amsterdam werd het gebouwd op houten palen (8687 stuks). Bij de bouw traden verzakkingen op, waardoor het werk enige jaren werd vertraagd. Op 15 oktober 1889 werd het station onder enorme publieke belangstelling geopend.

Aan de oostzijde van het station is het Koningspaviljoen (tegenwoordig Koninklijke Wachtkamer) te vinden, compleet met inpandige parkeerplaats voor een koets (tegenwoordig: auto). Dit paviljoen bevat decoraties van de hand van George Sturm met als thema het koningshuis en het gezag.

Cuypers benadrukte met de twee torens aan weerszijde van de kap dat het station een "nieuwe stadspoort" was. Het stationsgebouw vertoont dan ook sterke gelijkenis met het in 1885 opgeleverde Rijksmuseum, dat door dezelfde architect aan de zuidzijde van de binnenstad is gebouwd.

Cuypers ontwierp wel het gebouw, maar de overkapping van de perrons viel buiten de opdracht. De eerste oplevering van het gebouw in oktober 1884 was dan ook zonder perronoverkappingen. De kap, bestaande uit 50 boogspanten en een overspanning van bijna 45 meter, werd ontworpen door L.J. Eijmer, civiel-ingenieur bij de Staatsspoorwegen. Cuypers ontwierp wel de decoraties voor de spanten en de kopgevels. De stationskap werd uiteindelijk in oktober 1889 voltooid.

Een tweede, smallere maar gelijksoortige kap aan de IJ-zijde werd voltooid in 1922. Tussen de twee kappen bleef een aantal sporen niet overdekt. In 1996 werd er over deze sporen een derde "middenkap" gebouwd, ontworpen door Jan Garvelink, architect bij Holland Railconsult.

Naast de middenkap is er in jaren tachtig van de twintigste eeuw een hoop vernieuwd. Zo is het perron langs spoor 15 verbouwd zodat het een volwaardig perronspoor werd. Dit werd gedaan om de drukte van de Flevolijn en Schiphollijn op te vangen. Pas in 1998 was spoor 15 volledig afgebouwd; dit kwam door dat er veel panden onteigend moesten worden naast het station. Begin jaren tachtig zijn de centrale hal en middentunnel fors verbreed en gemoderniseerd door Articon, het voormalige ingenieursbureau van de NS. Inmiddels is dat weer achterhaald; voor de Noord-Zuidlijn worden de tunnels en hallen weer fors verbouwd.

In 1994 werd door de NS een nieuwe verkeersleidingspost in gebruik genomen. Deze ligt aan de westkant, voorheen zat de post in het station zelf. Ook bouwde NS aan uitbreiding van het westelijke emplacement en aan de uitbreiding van vier naar zes sporen ten westen van het station. Deze aanpassing werd uitgevoerd tussen 1991 en 1996. Voor de treinen richting Sloterdijk kwam er zo meer ruimte.

Zoals aangeven werd in 1996 de middenkap opgeleverd, in 2000 werd de vernieuwde westtunnel geopend. Deze werd verbreed en gemoderniseerd omdat de middentunnel buiten gebruik ging voor de aanleg van de Noord-Zuidlijn. Daarna werd gestart met het verlengen van de perronsporen 10-15. Dit werd werd in 2004 opgeleverd. In verband met de Noord-Zuidlijn heeft ProRail in 2003 een kunstwerk in de vorm van een poort geplaatst. Het kunstwerk is van de hand van Hugo Kaagman en is getiteld 2b or not 2b en blijft er nog tot minstens 2010 staan.

[bewerk] Amsterdam Centraal in 2015

Sinds 1997 wordt er gewerkt aan de grote verbouwing van Amsterdam Centraal en omstreeks 2013 zal dit station de status van wereldstation verkrijgen omdat het het een knooppunt is van internationale spoorlijnen, waaronder de HSL-Zuid en de toekomstige HSL-Oost.

Aan de noordkant, langs de oever van het IJ, zal er onder een vierde boogkap een nieuw busstation komen. Per uur doen zo’n 100 bussen het Centraal Station aan. Anno 2003 waren de bushaltes nog verspreid over vijf verschillende locaties. Dit zorgde voor onduidelijkheid bij de reizigers. Daarom wordt gebouwd aan één centraal busstation aan de achterzijde van het station. Het busstation zal in 2013 gereed zijn.

Het nieuwe busstation komt op dezelfde hoogte te liggen als de NS sporen (+1 niveau). Alle haltes voor stads- én streekbussen, nu nog verspreid rond het Stationseiland, worden verzameld op één plek. Het nieuwe busstation gaat bestaan uit een platform met ruimte voor 24 halteplaatsen met drie op- en afritten. Om de beschikbare ruimte efficiënt te gebruiken, krijgt het nieuwe busstation dynamische halteplaatsen. De halteplaats ligt dus niet vast maar kan verspringen naar de eerst voorliggende of eerst achterliggende halte. Het systeem wijst, afhankelijk van de beschikbare ruimte op dat moment, een halte toe. Een elektronisch bord bij de entree van het busstation informeert de reiziger over de plaats van zijn of haar bus. Via liften, trappen en roltrappen bereiken voetgangers het maaiveld en de IJhal.

Het nieuwe busstation krijgt eenzelfde soort kap als het treinstation. Naast de huidige drie kappen heeft het Centraal Station in 2012 dus een vierde kap. De kap zorgt voor de samenhang tussen het busstation, de stationshal, het maaiveld en de verschillende veren aan de IJzijde van het Centraal Station.

[bewerk] Treinen naar vele bestemmingen

Vanuit het Amsterdamse Centraal Station kan men per trein naar de meeste belangrijke bestemmingen in Nederland en het omliggende buitenland reizen. Zo rijden er vanuit Amsterdam Centraal de volgende treinseries:

 


Bu yazıyı web sayfanızda alıntılayın | Görüntüleme sayısı: 19041

Bu yazıya ilk yorumu yazın
RSS yorumları

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.
Lütfen sisteme giriş yapın veya kayıt olun. 
< Önceki   Sonraki >

FOTOĞRAF GALERİSİ

ZİYARETÇİ İSTATİĞİ

Bugün180
Dün879
Bu Hafta1849
Bu Ay9090
Toplam786513

Şifrenizi mi kaybettiniz?
Hesabınız yok mu? Kayıt Ol

BAĞIŞ PANELİ

Miktar Giriniz:

QFAST

YAZI ABONELİĞİ

FAVORİLERİME EKLE

Ekle: Mr. Wong Ekle: Webnews Ekle: Icio Ekle: Oneview Ekle:  FAV!T Social Bookmarking Ekle: Favoriten.de Ekle: Seekxl Ekle: Social Bookmark Portal Ekle: Bookmarks.cc Ekle: Newsider Ekle: Linksilo Ekle: Readster Ekle: Yigg Ekle: Linkarena Ekle: Digg Ekle: Del.icoi.us Ekle: Reddit Ekle: Simpy Ekle: StumbleUpon Ekle: Slashdot Ekle: Netscape Ekle: Furl Ekle: Yahoo Ekle: Blogmarks Ekle: Diigo Ekle: Technorati Ekle: Newsvine Ekle: Blinkbits Ekle: Ma.Gnolia Ekle: Smarking Ekle: Netvouz Ekle: Folkd Ekle: Spurl Ekle: Google Ekle: Blinklist