ANASAYFA arrow KUZEY DENİZİ - İSTANBUL arrow 2 Ağustos 2009 Vize - Saray
2 Ağustos 2009 Vize - Saray PDF Yazdır

Yol güzergahı için buraya tıklayınız.

Sevgili Bülent Türker'in evinde rahat bir uyku çektik. Bülent her zamanki sevimliliği ve misafirperverliği ile bizleri sabah erkenden börekçiye götürdü. Börekçiden sonra Vize belediye başkanı Selçuk Yılmaz'ın bizlere tahsis ettiği otobüs ile Vize turuna çıktık. Vize bizim hiç bilmediğimiz bir yer. Otobüs hareket ettiğinde biz Vize tarihine daldık.  Vize tarihi Büyük İskender öncesine dayanıyor. Büyük İskender'in ordularının karargah kurduğu yer. Roma ve Bizans dönemi amfitiyatro kısmen yeniden günyüzü görmüş ama daha üstünde çalışılması gerekiyor.

Küçük Ayasofya yeniden restore edilmiş ve cami olarak yeniden düzenlenmiş. Bu bize hoşgörünse bile ibadethanelerin kendi orijinal dini işlevinin dışına çıkılması hiçte iyi değil. Camiler cami olarak kalsın, kiliselerde kilise olarak kalsın. Bunu hem biz yapalım hemde diğer ülkelerde camileri kilise veya müze yapanlar yapsınlar.

Vize belediye başkanı Selçuk Yılmaz Vize'ye epey güzel şeyler yapmış. Şehir tertemiz ve bakımlı. Sultanlar yolu için yolun işaretlenmesi sözü verdi, bizde o'na buradan devamlı olarak yerli ve yabancı turist gönderme sözü veriyoruz. 

V

 

Sultanlar yolu'nun Türkiye içindeki önemli güzergahlarından biri olan Vize şehri, hem doğa güzelliği hemde tarihi zenginliği ile ziyaretçilere zevkli ziyaret etme ve doğa yürüyüşleri yapma imkanı veriyor. Belediye başkanı Selçuk Yılmaz'ı önemli yatırımları ve şehrin güzelliği ile kutluyoruz.

Vize'den polis eskortu eşliğinde çıkıyoruz. Bizim artık dostumuz olan Polis memurları Veli bey ve İsmail beyler bizimle şehir sınırına kadar gelmek üzere yola koyuldular. Türk polisinin sevecen yüzünü Hollanda'lı dostlarımıza gösterdikleri için kendilerine teşekkür ederiz.

Yolumuz Vize mezarlığının yanından ve asfalt yolun solunda olarak devam ediyor.


Bu yazıyı web sayfanızda alıntılayın | Görüntüleme sayısı: 11098

Bu yazıya ilk yorumu yazın
RSS yorumları

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.
Lütfen sisteme giriş yapın veya kayıt olun. 
< Önceki   Sonraki >

FOTOĞRAF GALERİSİ

ZİYARETÇİ İSTATİĞİ

Bugün756
Dün790
Bu Hafta1546
Bu Ay8787
Toplam786210

Şifrenizi mi kaybettiniz?
Hesabınız yok mu? Kayıt Ol

BAĞIŞ PANELİ

Miktar Giriniz:

QFAST

YAZI ABONELİĞİ

FAVORİLERİME EKLE

Ekle: Mr. Wong Ekle: Webnews Ekle: Icio Ekle: Oneview Ekle:  FAV!T Social Bookmarking Ekle: Favoriten.de Ekle: Seekxl Ekle: Social Bookmark Portal Ekle: Bookmarks.cc Ekle: Newsider Ekle: Linksilo Ekle: Readster Ekle: Yigg Ekle: Linkarena Ekle: Digg Ekle: Del.icoi.us Ekle: Reddit Ekle: Simpy Ekle: StumbleUpon Ekle: Slashdot Ekle: Netscape Ekle: Furl Ekle: Yahoo Ekle: Blogmarks Ekle: Diigo Ekle: Technorati Ekle: Newsvine Ekle: Blinkbits Ekle: Ma.Gnolia Ekle: Smarking Ekle: Netvouz Ekle: Folkd Ekle: Spurl Ekle: Google Ekle: Blinklist