ANASAYFA arrow Hollanda Gezileri arrow Hollanda Yürüyerek Daha Güzel.
Hollanda Yürüyerek Daha Güzel. PDF Yazdır

HOLLANDA YÜRÜYEREK DAHA GÜZEL. SEDAT ÇAKIR LA HOLLANDAYI GEZ, GÖR, EĞLEN VE SAĞLIKLI YAŞA.

Zandvoort – Bloemendaal aan Zee – Overveen – Kraantje Lek – Zandvoort 18 Km.

Hollanda İş Dünyası ve kişisel olarak para kazanılacak bir ülke olma dışında kısa tatiller, bisiklet ve yürüyüş turları için ideal bir ülke.

Hollandalıların bisiklet merakının yanı sıra uzun menzilli yürüyüşlere olan merakı hayrete şayan olacak kadar çok. Hollanda’nın her bölgesinde uzun ve kısa menzilli yürüyüş parkurları mevcut. Çoğu parkurlar için el kitapçıkları var ve internette de bu yürüyüş parkurlarını bulmanız mümkün.

 


Bugünkü yürüyüşümüz Literatür de ve Internet de yer alan bir yürüyüş değil. Benim çocukluğumdan beri yürüdüğüm bir parkur. Eminim ki sizde seveceksiniz. Bu yürüyüş size denize kavuşmayı, uzun yürümeyi ve Kuzey Hollanda tabii güzelliklerini ve faunasını tanıma imkanı verecek.

 

Zandvoort ulaşımı kolay olan bir yerleşim birimi. Kendi arabanızla gelebileceğiniz gibi Trenle de gelebilirsiniz. Yürüyüş günü için treni seçmenizi tavsiye ederim, yürümeye başlamadan önce güne sakin başlarsınız.

 

Bugünkü yürüyüşümüz Zandvoort tren istasyonundan başlayacak. 18 kilometre ama fazla zorlu değil. Sağlık sorunu olmayan herkesin ve 10-11 yaşından itibaren çocukların kolaylıkla yürüyebileceği bir güzergah. İstasyon çıkışında hemen düz yürüyerek rotamızı denize doğru çeviriyoruz. 200 metre sonra Bouwes Hotel’ inin sağından denize iniyoruz. Plajdan sağa dönüp Ijmuiden ve Bloemendaal istikametine yürüyoruz.

Hava güzel değilse veya fırtına varsa üst kaldırımdan yürümeyi de tercih edebilirsiniz. Plajda yürüyüşümüz 4 kilometre kadar olacak. Buda 1 saat yürümeye eşdeğer. Deniz manzarası ve denizin bol iyotlu havası sizi bir anda zinde kılacaktır. Deniz kıyısına gidip başınızı iyice uzatarak, rüzgara karşı tutun. Özgürlüğün tadını çıkarın. Deniz her zaman özgürlüğün simgesi olmuştur. Hollanda gibi denizle iç içe olan bir ülkede hiç olmazsa ayda bir deniz havasını teneffüs ediniz.

 

Yarım saat yürüme mesafesinde Riche Bar Restaurant’ ını göreceksiniz.

 

Burada mola verebilirsiniz. Riche tarihi epey eskilere dayanan bir yer. Tarihinin en hareketli dönemini 2. dünya savaşı esnasında Alman Nazi ordularına karargah hizmeti vererek yapmıştır. Almanlar Zandvoort kasabasını savaş döneminde hem karargah olarak kullanmışlar hem de hasta ve sakat askerlerin dinlenme yeri olarak seçmişlerdir.

Riche hem Kuzey Atlantik duvarı yapımı için lojistik hizmet vermek için kullanılmıştır hem de denizden gelebilecek olan bir saldırıya karşı karargah olmuştur.

2 yıl önce sahildeki son mühimmat imha edilmiştir. Bugünlerde sakin ve güzel bir restaurant olup yaz kış açıktır. Aynı mesafede olan çıkışlarda balıkçı arabaları kızarmış balık satıyorlar. Deniz manzarasına karşı balık ekmek yeme zevkinden kendiniz mahrum bırakmayın.

 

Buradan yarım saat sonra yüksek bir bina göreceksiniz ve onun hemen arkasında piramit şeklinde olan binalar var.

Burada denizi terk edip yeniden yola çıkıyoruz. Kahve içmek isterseniz burada durabilirsiniz. Mevsime göre açık olduklarından kışın burası kapalı olabilir. Siz yinede şansınızı deneyin.

Gelecek 4,5 kilometre N200 karayoluna paralel olarak devam ediyor. Karayolunun sağ tarafında Haarlem istikametine yolumuz devam ediyor.

Vaktiniz kısıtlı değilse yola devam edebileceğiniz gibi buradan Kennemer duinen bölgesinin deniz tarafında ki girişinden girip deniz ve tabiatla iç içe olabilirsiniz. Oksijen deposu olan bu bölgeler aynı zamanda ruhunuzu da dinginleştirir.

 

Ana yolda sırasıyla De Lakens Campingi’ni, ağaç şeklinde olan telefon direğini ve Bokkedoorns Manege at çiftliğini göreceksiniz. At çiftliğine 300 metre yürüyerek ulaşabilirsiniz ve bir kahve içebilirsiniz.

 

150 metre ileride Bokkedoorns restoranı var. Burası her yıl değişen Michelin yıldızına sahip olan bir yer. Yemek yiyebilirsiniz ama acele olmamak şartıyla ve de pahalı olduğunu bilerek. Restoranın hemen yanında Wethouder Geluk parkı var. Burası da yürümek için elverişli. Şansınız varsa geyikleri ve ceylanları görebilirsiniz. Buralarda tavşan, tilki çok oluyor.

 

300 metre sonra sol tarafta Hollanda resmi şehitler anıtını göreceksiniz. Her yıl 4 Mayıs’ta yapılan şehitleri anma töreni burada gerçekleşiyor. Anıt ve çevresi tabiat olarak güzel ve tabii ki tarihi olarak ta ibret alınası bir yer.

 

Yolumuz yine N200 e paralel devam ediyor. Anayola yakın olmasına rağmen zevkle yürünecek bir yol. Hele havada güzelse yürüyenler ve bisiklet sürenlerle dolu olan cıvıl cıvıl bir yol.

 

2 kilometre sonra Kennemer Duinen büyük giriş kapısına ve tanıtım binalarına geliyoruz. Tanıtım binası sağ tarafta, büyük giriş kapısı ve araba park alanı sol tarafta kalıyor. Başka bir yürüyüşte sizlere burayı da ayrıntılı olarak tanıtacağım.

 

Hafta sonu tanıtım binasının içindeki kafeterya açık. Güzel havalarda 50 metre ileride tenis kortlarının kafeteryası da üye olmayanlara açık.

 

25-30 metre ileride de bir çeşme var. Burada su içip, mataranızı da doldurabilirsiniz. Dinlenmeniz için de banklar var. Ayakkabınızı ve çoraplarınızı çıkarıp birazda gökyüzünü seyredin. Utanıp sıkılamayın, zaten hayat kısa zevkini çıkarın, hem kim ne diyecek ki?

 

Bulutlara bakıp çocukluğunuzda yaptığınız gibi desenler çıkarın, ejderhaları görün, kuzulara bakın. Aksakallı dedeleri görün. Eminim sizin hayal gücünüz benden daha güçlüdür. Bana da daha sonra yazın, bulutlarda neler gördüğünüzü.

 

Çeşmeden sonra yolumuz sağa doğru kıvrılıyor. Bisiklet yolunu veya yaya patikasını seçebilirsiniz. Her ikisi de sizi tren yolunun üstünden geçen köprüye getirecek. Köprünün hemen yanı başında Brouwerskolk Park başlıyor ve üstünde bulunduğumuz yol Brouwerskolkweg.

 

500 metre sonra sol tarafınızda restoran / kafeterya var. Kahve içebilirsiniz. Yolun sonunda sağa Duinlustweg’e sapıyoruz. Küçük tahta köprüyü geçtikten sonra sağınızda The Tides restoranın göreceksiniz. Eski spor akademisi CIOS olan bu yer şimdilerde şık bir restoran ama sırf kahve içinde oturabilirsiniz.

 

Yolumuz eskiden Tetterode ailesine ait olan mülke yapılan ve iki tarafı da ağaçlarla bezeli bir yol. Buraları böylesine romantik yollarla çevrili bir güzide belde. Sırf yolun bu bölümü bile yürümeye değer.

 

Zandvoort’a ayrılan üçyol ağzında Kraantje Lek pannekoekenhuis ve restoranı var. 400 yıllık geçmişi olan bu yer aynı zamanda çocukların oynaması içinde müsait. Bahçesinde çocuk oyuncakları var ve ücretsiz. Araba ile gelirseniz burası başlangıç içinde iyi bir nokta.

 

Batavya ordularının, Napolyon’un ve Alman ordularının konakladıkları bu tarihi mekanda bir pannekoek yemeyi ihmal etmeyiniz. Kahvesi de güzel. Buradan tren yoluna paralel giden LF1A bisiklet yolunu takip ediyoruz.

 

Güzergah üzerindeki ikinci çeşme hemen restoranın ve kum tepeciğinin karşısında.

 

 Kraantje Lek’ de bulunan kum tepesini aşarken biraz zorlanırsınız ama manzara buna değer. Şimdi isterseniz bisiklet yolundan gidin, düz şose taşlarında. İsterseniz de soldaki patika yolu tercih edin. Her ikisi de ayrı güzel. Yolumuz buradan manzara noktasına kadar çıkış.

 

Ha unutmayın burası aynı zamanda tarihi balıkçı yolu. Zandvoort daha bir balıkçı köyü iken balıkçılar tuttukları balıkları bu yol üzerinden Haarlem’ e satmak üzere götürüyorlarmış. Artık tek tük karides ve hobi balıkçılığı dışında balıkçılık yapan yok.

 

Manzara noktasında Zandvoort silhueti bir kartpostal gibi karşınızda. Burada fotoğraf çekmeyi ihmal etmeyin. Doğanın güzelliği de size ayrı bir armağan.

Bu noktadan sonra iniş var. Koşun bacaklarınız açılsın. Oksijen depolayın. 3 yolda biz düz Zandvoort istikametine gidiyoruz. Solda Golf sahası var. Kennemer Golf. Golf oynayanlar için Hollanda’da bulunan en iyi golf sahalarından biri. Open Golf müsabakalarında gelirseniz çok şenlikli bir yer. Müsabakalar esnasında bisiklet yolundan giriş var ama normal zamanlarda giriş sahanın diğer tarafında.

 

Tren yolunun yanında yine meşhur Kuzey Atlantik duvarının parçalarını görüyoruz. Burası uçaksavar biriminin yuvalandığı yerlerden. 2. dünya savaşı esnasında Kuzey Atlantik duvarı Golf sahasının ortasından geçmiş ve golf kulübü binası subay odası gibi kullanılmıştır.

 

Yavaş yavaş yolun sonuna geldik. Sophiaweg’ de sağa dönüp tren yolunu geçiyoruz ve hemen 10 metre sonra sola dönüp Tollensstraat’ a giriyoruz. Karnınız acıktıysa tren yolunun hemen sağında kızarmış patates alabileceğiniz bir snackbar var.

Tollensstraat’ın sonunda yine sağda başka bir snackbar var. Yolun sonunda tren garının arka girişi var ve burası da yolculuğumuzun son noktası.

 

 

Başka bir yürüyüşte buluşmak üzere sağlıcakla kalın.

 

Sedat Çakır

Bu e-Posta adresi istenmeyen postalardan korunmaktadır, görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

www.biryolcunungunlugu.com

 

 

Normal yürüyüş temposu ile 5 saatlik yürüyüş.

Zorluk derecesi: kolay (1 yıldız)

 

Zandvoort’ta Türk dönercileri, kumpirci ve lokantaları mevcut. Güncel bilgiler için www.webisrehberi.nl ye bakınız.

 

 

Kraantje Lek is de naam van een historische plek in Overveen, vlak bij Haarlem.

Men vindt er onder meer een restaurant dat dezelfde naam draagt, een speeltuin met een enorme wip, de duintop De Blinkert, en aan de voet daarvan het indrukwekkende overgebleven gedeelte van een bijzonder grote Iep, die in Kennemerland al eeuwen bekend staat onder de naam De holle boom.

In Haarlem en omstreken werd vroeger wel beweerd dat de kinderen in de holle boom ter wereld kwamen. Onder meer Nicolaas Beets en Lennaert Nijgh schreven teksten over de holle boom bij Kraantje Lek en Jan van Walré schreef ooit een lofdicht op de Blinkert.

De holle boom is eind 2007 verwijderd, maar is half 2008 vervangen door een bronzen exemplaar, vervaardigd door Kees Verkade.

De hier beschreven wandeling van 18 kilometer is via de strand richting Bloemendaal aan Zee, dan door naar Overveen via N200. Na Overveen Kraantje Lek en Vischerspad naar Zandvoort.

 

 

 


Bu yazıyı web sayfanızda alıntılayın | Görüntüleme sayısı: 11830

Bu yazıya ilk yorumu yazın
RSS yorumları

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.
Lütfen sisteme giriş yapın veya kayıt olun. 
< Önceki   Sonraki >

FOTOĞRAF GALERİSİ

ZİYARETÇİ İSTATİĞİ

Bugün754
Dün790
Bu Hafta1544
Bu Ay8785
Toplam786208

Şifrenizi mi kaybettiniz?
Hesabınız yok mu? Kayıt Ol

BAĞIŞ PANELİ

Miktar Giriniz:

QFAST

YAZI ABONELİĞİ

FAVORİLERİME EKLE

Ekle: Mr. Wong Ekle: Webnews Ekle: Icio Ekle: Oneview Ekle:  FAV!T Social Bookmarking Ekle: Favoriten.de Ekle: Seekxl Ekle: Social Bookmark Portal Ekle: Bookmarks.cc Ekle: Newsider Ekle: Linksilo Ekle: Readster Ekle: Yigg Ekle: Linkarena Ekle: Digg Ekle: Del.icoi.us Ekle: Reddit Ekle: Simpy Ekle: StumbleUpon Ekle: Slashdot Ekle: Netscape Ekle: Furl Ekle: Yahoo Ekle: Blogmarks Ekle: Diigo Ekle: Technorati Ekle: Newsvine Ekle: Blinkbits Ekle: Ma.Gnolia Ekle: Smarking Ekle: Netvouz Ekle: Folkd Ekle: Spurl Ekle: Google Ekle: Blinklist