ANASAYFA arrow KUZEY DENİZİ - İSTANBUL arrow 8 Ağustos 2009 Hollanda Konsolosluğu ( İstiklal Caddesi ) - Topkapı Sarayı
8 Ağustos 2009 Hollanda Konsolosluğu ( İstiklal Caddesi ) - Topkapı Sarayı PDF Yazdır

Bugün artık yürüyüş yok. Sabah keyfinden sonra İstiklal caddesi üzerindeki Hollanda konsolosluğuna doğru yavaş yavaş gidiyoruz.

Burada bizi Hollanda'nın İstanbul başkonsolosu Onno Kervers karşılıyor. Burada aynı zamanda son aylarda yürüyüş esnasında bana yardımcı olan ve buradaki karşlılamanın hazırlıklarını yapan yılların dostu Bas Jansen ve güzel eşi Nilgün var. İstanbuldaki Hollandalılar derneği üyeleri eşliğinde grubumuza bir kokteyl veriliyor.

Kokteylde yürüyüşcülerimiz hem maceralarını anlatıyorlar ve anlattıkcada yeniden o anları yaşıyorlar. Kapıkule'de Hollanda'lı 8 doğa yürüyüşcüsü ile başlayan Türkiye etabı hepimizinde düşüncelerinin ve düşlerinin ötesinde heyecanlı ve muhteşemdi.

Yolumuz bazen güllü ve bazende dikenli oldu. Ben grup lideri olarak herkesi aynı zamanda hem sportif açıdan tatmin edecek hemde tarihi perspektifde Sultanlar yoluna uygun bir güzergah çizmeye çalıştım.

 

Hollanda'nın İstanbul başkonsolosu Sayın Onno Kervers her katılımcının yürüyüş fermanını Kraliçe namına imzaladı. Bizden sonra bu yolu yürüyecek olan doğa ve Osmanlı tarihi aşıklarının fermanları Hollanda Uluslararası Sultanlar Yolu derneği başkanı tarafından imzalanarak yollanacaktır.

Tüm yürüyüşcülere fermanları verildikten sonra Wim Tomassen ve Frans de Valk bana Atay vakfına iletilmek üzere 3500 Euroluk çeki takdim ediyorlar. Bu gruptaki yürüyüşcüler tarafından toplanan miktar, buna ilaveten Ted Duineveld ve Joost Peters'ın yardımları olarak 800 Euro eklenecek. Toplam bağış miktarının 6000 Euro civarında olacağını tahmin ediyorum. Tabiiki sizlerde bağışlarınızı www.atay.nl vakfına doğrudan yapabilirsiniz.

Algemeen Dagblad gazetesi Türkiye muhabiri Marc Guillot ve eşi Svala ile kokteyl sonrası Beyoğlu'nun arka sokaklarında küçük tabureler üzerinde ince belli bardaklarda çayımız yudumluyoruz. Frans kendine yeni bir gömlek almak üzere grubun kadınları ile İstiklal caddesine çıktı. Yarım saatte geleceğim diye. Gidiş o gidiş 2 saatte ancak gelebildiler.

Çay ve alışveriş molasından sonra Tünelden Galata köprüsüne doğru bir iniş yaptık ve köprünün üstünden Sultanahmet meydanına tramvay'a bindik. İstanbul'un toplu taşıma araçları şehrin trafik kesmekeşinde tam bir vaha gibi. Bin ve trafiği unut, rahat rahat şehir içi seyahat et.

Topkapı sarayında bizi rehberimiz Özcan bey karşıladı ve saray ile ilgili geniş ve kaliteli bilgisi ile bizi adeta büyüledi. Bir yandan sarayın haşmeti, bir yandan Özcan beyin tatlı anlatımı ve bir yandanda Sultanlar Yolunun son noktası olan bizim sarayımıza gelmiş olmanın dayanılmaz keyfi.

Yürüyüşümüzün keyifli anları sarayın büyülü havasıyla birleştiğinde bizim için mutluluğun resmi oluşmaya başladı. Mutluluğun resimleri varsa bu anda o  resimlerden mutlaka bir tanesi.

Sultanlar yolunun yeni maceralarında sizlerle yeniden görüşmek ve buluşmak üzere.

www.sultanlaryolu.com

www.sultanstrail.com

 


Bu yazıyı web sayfanızda alıntılayın | Görüntüleme sayısı: 13112

Bu yazıya ilk yorumu yazın
RSS yorumları

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.
Lütfen sisteme giriş yapın veya kayıt olun. 
< Önceki   Sonraki >

FOTOĞRAF GALERİSİ


Warning: array_keys() [function.array-keys]: The first argument should be an array in /home/sites/webhosting/teupi/biryolcunungunlugu/www/modules/mod_tag_clouds.php on line 282

Warning: shuffle() expects parameter 1 to be array, null given in /home/sites/webhosting/teupi/biryolcunungunlugu/www/modules/mod_tag_clouds.php on line 283

ZİYARETÇİ İSTATİĞİ

Bugün756
Dün790
Bu Hafta1546
Bu Ay8787
Toplam786210

Şifrenizi mi kaybettiniz?
Hesabınız yok mu? Kayıt Ol

BAĞIŞ PANELİ

Miktar Giriniz:

QFAST

YAZI ABONELİĞİ

FAVORİLERİME EKLE

Ekle: Mr. Wong Ekle: Webnews Ekle: Icio Ekle: Oneview Ekle:  FAV!T Social Bookmarking Ekle: Favoriten.de Ekle: Seekxl Ekle: Social Bookmark Portal Ekle: Bookmarks.cc Ekle: Newsider Ekle: Linksilo Ekle: Readster Ekle: Yigg Ekle: Linkarena Ekle: Digg Ekle: Del.icoi.us Ekle: Reddit Ekle: Simpy Ekle: StumbleUpon Ekle: Slashdot Ekle: Netscape Ekle: Furl Ekle: Yahoo Ekle: Blogmarks Ekle: Diigo Ekle: Technorati Ekle: Newsvine Ekle: Blinkbits Ekle: Ma.Gnolia Ekle: Smarking Ekle: Netvouz Ekle: Folkd Ekle: Spurl Ekle: Google Ekle: Blinklist