ANASAYFA arrow Hollanda Gezileri arrow Hillegom - Waterleidingduinen - Amsterdam ve çevresi içme suyu havzası
Hillegom - Waterleidingduinen - Amsterdam ve çevresi içme suyu havzası PDF Yazdır

2008 Ekim sonu yürüyüşümüz bizi Kuzey Hollanda'nın şirin kasabası Hillegom'a getirdi. Hillegom aynı zamanda Hollanda çiçek ve lale endustrisinin en belli başlı kale başlarından. Kesme çiçek ve lale ticaretinin kalbinin attığı yerler varsa, ki var, burasıda o yerlerden biri. En önemlilerinden biri diyebilirim.

Bizim Bollenstreek Santiago grubu bu sabah yine erkenden buluşuyor. Arkadaşlardan biri bize bugün Hillegom istasyonundan başlayarak Waterleiding duinen bölgesini gezdirerek yeniden istasyona getirecek. Güzel bir gün olacak gibi. Waterleiding duinen Amsterdam ve çevresi için su havzası. Burada Ren nehrinden ve diğer küçük nehirlerden gelen su temizlenerek ve işlenerek içme suyu olarak Amsterdam ve çevre şehirlere pompalanıyor.

Ben bu sabah tembellik yapmıyorum ve bisikletime atladığım gibi Hillegom'a kadar bisikletle gidiyorum. 20-22 kilometre bir bisiklet turu. İstasyona geldiğimde zatem benim pilim bitmiş gibi. Ben yürümesemde olur havasındayım.

Sabah hava çok güzel ve tertemiz. Mis gibi bir koku yolda beni alıp götürüyor. Hayaller dünyası ile hakiki dünya birbirine karışıyor. Zaten hakiki dünya dediğinde nedir ki? Dimi.

Yolda 1978 yılında 2 Hollandalı arkadaşımla yapmış olduğum bisiklet turu aklıma geliyor. Boudewijn Keur ve Dick Vastenhouw ile 1000 kilometre bisiklet Hollanda, Belçika ve Lüksemburg turu yapmıştık. 18 yaşındayken bizim için büyük bir maceraydı.

İstasyondan güneye doğru tren yoluna paralel olarak 500 metre kadar yürüdükten sonra sola dönüyoruz ve tren yolunu geçtikten sonra yenide sola dönerek tren yoluna diğer taraftan paralel olarak 1e Loosterweg üzerinde 50 metre yürüyoruz ve sonra sağa dönüp depoların arasından çiçek bahçelerine doğru yol alıyoruz. Normalde araba ile dolaşırken burasının yürüyüş yolu olduğunun farkına varamazsın. Biz bile zor buluyoruz.

Sonbahar olduğundan tabiiki Laleler yok ama yeteri kadar çiçek var ve bizimde gönül kapılarımız açılıyor. Güzel görmek insanı güzel düşüncelere sevk ediyor.

Ted ziraatçi mühendisi olarak tarım bakanlığında görev yapmış. Bize tarlalar ve kesme çiçeklerle ilgiili bilgiler veriyor. Bizim yolumuzun üzerindeki çiçek yapraklarının üzerindeki çiğ tanecikleri daha henüz uçuşmamış. Yeni düşmüş yağmur tanecikleri gibi hüzünlüler. Çiğ taneciklerinin ömrü pek uzun olmuyor da, ondan dır, diye düşünüyorum.

 Gerçi ona bakarsan bizimde ömrümüz kainatın içinde ancak bir çığ tanesinin ömrü kadar. Hafif bir rüzgarda ve birazda güneş olduğunda bizde yok oluyoruz. Geriye hoş bir ses bırakabiliyormuyuz onun cabası içindeyiz. 

Yolumuz çiçeklerin arasından kanal çıkıncaya kadar devam ediyor. Kanalı ve kanala paralel yolu görünce sağa dönüyoruz. Bu yolun sağındaki evler ve villalar tipik bu bölgeye has mimaride yapılmış. Lale ile kazanılan o dönem yeni paranın aktığı mecra olarak yeni tip şaşaalı yapı tipi olan villaları görüyoruz. Bu tip şaşaalı yapı tipini bizim güzel ülkemizdede görme imkanı var. Başta yadırganan bu abartılı yapı tarzı sonradan belli çevrelerce kabul görüyor ama eski para ve eski zenginler tarafından aradan onlarca yıl geçsede küçümsenebiliyor.

Noorder Leidse vaart üzerinde kanala paralel olarak yolun sonuna kadar yürüyoruz. 66 Nolu evi geçtikten sonra kavşaktan sola döneceksiniz. Yoldan karşıya geçerken dikkat ediniz. Bu yol devamlı kalabalık ve kör bir kavşakta olduğu içinde çok kazaların olduğu bir mevkii. Yolun karşısına geçtiğinizde 500 metre kadar kaldırımda yürüyerek Waterleiding Duinen tarafına sağa doğru Bartensweg ve Tweede Doodweg'e yöneleceksiniz.

500 metre sonra sağınızda Vogelenzang kasabasının güzel silhueti belirecek. Vogelenzang aynı zamanda Ruh hastalıkları hastanesinin bulunduğu bir kasaba. Bu yörede Türkiyedeki Bakırköy ruh hastalıkları hastanesi kadar bir tanınmışlığı var.

İleride Camping Vogelenzang'ın önünden geçiyoruz. Hollandalılar kadar kamp yapan, çadır kuran bir halk yoktur zannedersem.Yol üzerinde bol miktarda koyun ve Hollanda ineği görebilirsiniz.

Landgoed '' Het Huis te Vogelenzang'' a geldiğinizde Hollanda hemen her yürüyüş güzergahında olan güzeliklerden birini göreceksiniz. Meyveler, meyve suları, sebzeler ve çikolata gibi yiyecek maddeleri masanın üstünde ama yanında kimse yok. Herşeyin fiyatı üstünde. İstediğini al ve parasını bırak. İnsana güvenin bir eseri, tabii aynı zamanda da yürüyen insanın dürüstlüğü. 

Buradan itibaren güzel ağaçlı bir patikadan yürüyerek yolumuza devam ediyoruz. Yılın bu dönemi yabani mantarların en fazla bulunduğu ve yetiştiği dönem. Mantarlardan anlıyorsan tam bir cennet. Bizim gibi doğanın yanlız yürüme tarafıyla ilgileniyorsanız aman ve sakın mantarları toplamayın. Zehirlernirsiniz ve bizde vicdan azabı çekeriz.

Waterleiding Duinen girişinde bulunan kafeteryada kahvelerimizi içiyoruz. Bu kahve molalarıda sanki yürümenin olmazsa olmazları arasında. 

Kahve molasından sonra doğayla içiçe yürüyüşümüz 4-5 kilometre devam ediyor.Bir kanal başında duruyoruz. Jos buradaki Alabalığın son 5 yıldan beri aynı yerde durduğunu anlatıyor. Ben pek inanmıyorum. Sonrada öğreniyorumki hakikatten doğru.

Balık akıllı, kanalın sonunda durduğundan akıntıya kapılıp gelen yemler ona yetiyor, yer değiştirmesi gerekmiyor. 

Kanaldan ayrıldıktan sonra geyik sürüsüne denk geliyoruz. Geyiklerde insanlara alıştığından kaçmıyorlar ama çok yakınada gelmiyorlar. İyi bir zoom lensle yanıbaşındaymış gibi resim çekebilirsiniz. Bende kameranın pili bittiğinden kös kös bakıyorum. 

Sona yaklaşırken  Su temizleme deposına geliyoruz, daha doğrusu eski yermiş burası. Şimdilerde bir nevi müze. Bizim köylü olan orman görevlisi bize teknik detayları anlatıyor. 

 İçme suyunu Ren nehrinden musluğa olan yolculuğunun tanığıymışız gibi geliyor bize. Su deposundan sonra tahta bir köprüden yürüyerek Waterleiding duinen bölgesinin çıkış kapısına geliyoruz.

Çıkış kapısında yine bizi bir kafeterya bekliyor. Hmm. Nefis kahve ve elmalı pasta. Çıkış kapısından sonra yeniden Hillegom tarafına doğru yürüyoruz. Geestgronden denilen ruh haslaıkları hastanesine geliyoruz. Burası çok huzurlu bir yer. Deliler genelde akıllılardan daha akıllı oluyor. 

Bennebroek tarafında Slangenmuur denilen yılan duvarını görüyoruz. Bu aynı zamanda bu yörenin en uzun yılan duvarı. S şeklinde yürüyen duvar güneşin ışınlarını en iyi şekilde toprağa yansıttğından hem toprağı ısıtıyor hemde yan etki olarak yılanlara uygun sıcak bir yuva sunuyor. Genelde tropik meyvelerin daha iyi gelişmesi için yapılmışlar.

Anayola paralel olarak devam ediyoruz. Asfalt yol yürümenin büyüsünü bozuyor ama biz istifimizi bozmuyoruz. Güzel bir yürüyüşün sonuna geliyoruz, hepimiz tatlı bir yorgunluğun mutluluğunu yaşıyoruz.

Sizede tatlı yargunluklar dilerim. 

 

Wikipedia alıntılar.

 

Slangenmuur

Uit Wikipedia, de vrije encyclopedie

Ga naar: navigatie, zoeken
tuin met slangenmuur

Een slangenmuur is een fruitmuur, gebouwd met een slingerende lijn, die overal even dik is. Door de slingerende vorm wordt een stabiele muur verkregen zonder dat er steunberen gemetseld behoeven te worden. De bochten vormen beschutte plaatsen, waarin windgevoelige planten of struiken, bijvoorbeeld leiboompjes, gepoot kunnen worden. Indien de slangenmuur op het zuiden is geplaatst is het mogelijk (sub)tropische struiken te planten zoals vijgen. Uiteraard is hij dan ook zeer geschikt voor druiven.

Bij Slot Zuylen ligt de langste slangenmuur van Nederland die in 1742 werd gebouwd door de toenmalige Heer van Zuilen en vader van Belle van Zuylen, Diederik van Tuyll van Serooskerken. Ook op Landgoed Beeckestijn te Velsen en landgoed Schaep en Burgh te 's-Graveland staat een slangenmuur.

Een andere naam voor slangenmuur is abrikozenmuur.

Een andere muur met een soortgelijk doel maar een andere vorm is de slingermuur.

 

 

Hillegom

Uit Wikipedia, de vrije encyclopedie

Ga naar: navigatie, zoeken
Gemeente Hillegom
Gemeente in Nederland
  Vlag van de gemeente Hillegom   Wapen van de gemeente Hillegom
Locatie van de gemeente Hillegom
Situering
Hoofdplaats Hillegom
Provincie Zuid-Holland
Coördinaten 52°18' NB 4°35' OL
Algemeen
Oppervlakte 13,48 km²
- land 12,91 km²
- water 0,57 km²
Inwoners
(30 november 2008)
20.538? (1591/km²)
CBS-code 0534
Belangrijke verkeersaders N207, N208
Politiek
Burgemeester (lijst) A. Mans
Overig
Postcode 2181-2182
Netnummer 0252
Gem. WOZ-waarde (2008) € 261.000
WW-uitkeringen (2007) 15 per 1000 inw.
Autobezit (2007) 464 per 1000 inw.
Website www.hillegom.nl
   Nederland
Het gemeentehuis van Hillegom
Een tulpenveld in bloei in Hillegom
Hillegom, veld met hyacinten

Hillegom (Sound uitspraak (info·uitleg)) is een plaats en gemeente in de Bollenstreek in de Nederlandse provincie Zuid-Holland. De gemeente telt 20.538 inwoners (30 november 2008, bron: CBS) en heeft een oppervlakte van 13,48 km² (waarvan 0,60 km² water). Binnen de gemeentegrenzen liggen geen andere kernen. De naam Hillegom is afgeleid van de Abdij genaamd "Hijlighem" waar het dorp later omheen is gebouwd. Inmiddels bestaat deze abdij niet meer.

Inhoud

[verbergen]
//

[bewerk] Haarlem-Hillegom

Alhoewel de gemeente Hillegom deel uitmaakt van de Bollenstreek en tegenwoordig samenwerkt met gemeenten uit de regio Holland Rijnland, zijn de inwoners van de gemeente in maatschappelijk opzicht vooral gericht op buurgemeenten in Noord-Holland, de stad Haarlem in het bijzonder. Van oudsher hebben de inwoners sterkere banden met dit gebied. In de jaren 70 van de vorige eeuw heeft de gemeenteraad van Hillegom zelfs een besluit genomen om aansluiting te zoeken bij de provincie Noord-Holland. Dit besluit is echter nooit omgezet in concrete daden.

[bewerk] Lisse en Noordwijkerhout

Er wordt vaak gespeculeerd over samenvoeging van deze gemeenten. Ze hebben nu al veel samenwerkingen, bijvoorbeeld met de hulpdiensten, maar vooral de provincie Zuid-Holland zou graag willen zien dat Lisse Hillegom en Noordwijkerhout samen gaan. Wanneer dat zou gebeuren dan komt het inwoneraantal op 57.929 inwoners.

[bewerk] Zetelverdeling gemeenteraad

 • VVD 5 zetels
 • CDA 4 zetels
 • Fractie Van Andel, Heemskerk en De Wit 3 zetels
 • BBH 1 zetel
 • PvdA 3 zetels
 • GroenLinks 2 zetels
 • Lijst Wil van Aken 1 zetel

[bewerk] Bollenstreek

Hillegom is de noordelijkste gemeente van de Duin- en Bollenstreek van Zuid-Holland. De noord- en oostgrens is tevens de provinciegrens.

Hillegom grenst in het noorden aan Bennebroek, in het oosten aan Beinsdorp (gemeente Haarlemmermeer), in het zuiden aan Lisse, in het westen aan De Zilk (gemeente Noordwijkerhout) en in het noordwesten aan Vogelenzang (gemeente Bloemendaal). De exacte grens met de Haarlemmermeer is de Ringvaart van de Haarlemmermeerpolder, de grens met De Zilk is de Leidse trekvaart.

Buiten de dorpskern zijn nog veel bollenvelden te vinden en het jaarlijkse Bloemencorso van de Bollenstreek rijdt eind april door het dorp. Anders dan in veel andere gemeenten in de Bollenstreek is er in Hillegom relatief weinig bollengrond verloren gegaan voor woningbouw. Vanwege het economisch belang van de bollenteelt heeft de woningbouw voornamelijk plaatsgevonden op veengronden in het oosten van de gemeente. Dat het oude karakter van het bollengebied toch enigszins is verdwenen heeft te maken met de bouw van grote moderne bedrijfshallen ten behoeve van de bloembollenhandel.

[bewerk] Bezienswaardigheden

 • Het bloemencorso dat in de tweede helft van april door het dorp heen trekt
 • De overblijfselen van het hof van Hillegom (thans raadhuis)
 • De tulpenvelden
 • Het polderlandschap langs de ringvaart
 • Het Fordmuseum; de grootste particuliere collectie Ford-auto´s ter wereld

[bewerk] Treslong

In de beginjaren van de Nederlandse televisie werd de grote zaal van het complex Treslong veelvuldig gebruikt voor optredens en shows. Het beroemdste optreden verzorgden The Beatles in juni 1964. Zij gaven een playback-TV-optreden voor de VARA. De show waarin dat gebeurde werd gepresenteerd door Herman Stok en Berend Boudewijn.

Sinds 2005 bestaat het complex Treslong niet langer. Het is gesloopt en hierop wordt in 2007 de nieuwe woonwijk "De Marel" gebouwd.

[bewerk] Parken

 • Heemtuin: Het bekendste park te Hillegom is de Heemtuin. Heel groot is het niet, maar volgens velen wel mooi. Het park is gelegen aan de Ringvaart in wijk Elsbroek. Aan de achterkant kan men aan het water zitten, met het uitzicht op Beinsdorp.
 • Vossepark: Dit park ligt voor driekwart om zwembad De Vosse heen, en bevat een oude kinderboerderij.

[bewerk] Sportvereniging

Hillegom, Maartenskerk

[bewerk] Kerken

 • Sint-Jozefkerk
 • Sint-Martinuskerk
 • De Hoeksteen
 • Maartenskerk
 • Chr. Geref. Raadhuiskerk

[bewerk] Bekende Hillegommers

[bewerk] Openbaar vervoer

[bewerk] Wegennet

[bewerk] Wijken

Hillegom en omgeving

     Gemeentegrenzen

     Wijkgrenzen

     Buurtgrenzen

     Autosnelweg

     Secundaire weg

     Spoorweg

   

██ Geselecteerde gemeente

██ Bebouwd gebied

██ Bos of park

██ Binnenwater, rivier of kanaal

 • Centrum
 • Elsbroek
 • De Marel (in aanbouw)
 • Meer en Dorp I en II
 • Patrimonium
 • Treslong
 • Vossepolder
 • De Zanderij
 • Hofzicht
 • Weerestein
 • Hillegom Zuid
 • Vossepolder (in aanbouw)

 


Bu yazıyı web sayfanızda alıntılayın | Görüntüleme sayısı: 13542

Bu yazıya ilk yorumu yazın
RSS yorumları

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.
Lütfen sisteme giriş yapın veya kayıt olun. 
< Önceki   Sonraki >

FOTOĞRAF GALERİSİ

ZİYARETÇİ İSTATİĞİ

Bugün753
Dün790
Bu Hafta1543
Bu Ay8784
Toplam786207

Şifrenizi mi kaybettiniz?
Hesabınız yok mu? Kayıt Ol

BAĞIŞ PANELİ

Miktar Giriniz:

QFAST

YAZI ABONELİĞİ

FAVORİLERİME EKLE

Ekle: Mr. Wong Ekle: Webnews Ekle: Icio Ekle: Oneview Ekle: FAV!T Social Bookmarking Ekle: Favoriten.de Ekle: Seekxl Ekle: Social Bookmark Portal Ekle: Bookmarks.cc Ekle: Newsider Ekle: Linksilo Ekle: Readster Ekle: Yigg Ekle: Linkarena Ekle: Digg Ekle: Del.icoi.us Ekle: Reddit Ekle: Simpy Ekle: StumbleUpon Ekle: Slashdot Ekle: Netscape Ekle: Furl Ekle: Yahoo Ekle: Blogmarks Ekle: Diigo Ekle: Technorati Ekle: Newsvine Ekle: Blinkbits Ekle: Ma.Gnolia Ekle: Smarking Ekle: Netvouz Ekle: Folkd Ekle: Spurl Ekle: Google Ekle: Blinklist